صنایع دما بخار مشهد
تولید کننده انواع دیگهای بخار و آبگرم، آبداغ و روغن داغ ​

آدرس:

مشهد – شهرک صنعتی فن آوری های برتر

تلفن تماس:

05138472536

09388037440

ایمیل:

bokharboiler.com@gmail.com

کاربرد دیگ بخار در صنعت|کاربرد بویلر

کاربرد دیگ بخار در صنعت|کاربرد بویلر

بخار چیست؟ چه کاربردی در صنعت دارد، مزایای استفاده از آن در صنعت کدامند؟

قبل از ورود به یک دیدگاه کلی در مورد بخار و بیان توضیحات فنی بهتر است موضوع را با بیان مزایای فراوان آن شروع کنیم.

تاریخ بخار در طول زمان ارتباط تنگاتنگی با لوکوموتیو و انقلاب صنعتی دارد. امروزه این سیال یک بخش مهم از تکنولوژی مدرن است. بدون وجود آن صنایع غذایی، نساجی، شیمیایی، پزشکی ( ضد عفونی و استرلیزه کردن با بخار )، برق، گرمایش (گرمایش مجتمع ها با بخار و … ) و حمل و نقل ما نمی تواند وجود داشته باشد یا مانند امروز باشد.

بخار -موتور بخار قدیمی - قرن هجدم
معرفی مزایای بی شمار بخار و کاربردهای مختلف آن در صنعت امروزی

 

یک بویلر (دیگ بخار) مرکزی اتوماتیک می تواند به طور موثر و اقتصادی بخار تولید نماید و از آن برای انتقال مقادیر قابل کنترل انرژی به محل مصرف استفاده کند.

بنابراین تا زمانی که این سیال در یک محیط در گردش باشد می تواند بعنوان یک حامل و تامین کننده انرژی مورد توجه قرار بگیرد.

دلایل بسیاری برای استفاده از بخار به عنوان حامل انرژی وجود دارد. بخار در صنعت وظایف بسیاری بر عهده دارد که می تواند تولید انرژی مکانیکی از حرارت و انجام برنامه های کاربردی فراوان باشد.

تولید بخار تاثیر گذار و اقتصادی است

منابع آب فراوان و ارزان است.

استفاده از آن در صنعت تاثیرات زیست محیطی مخرب ندارد و برای انسان خطرناک نیست.

شکل گازی آن یک حامل انرژی امن و کارآمد است و می تواند پنج یا شش برابر در مقایسه با همان جرم آب در خود انرژی ذخیره نماید.

وقتی آب در یک بویلر گرم می شود شروع به جذب انرژی می نماید.

با توجه به فشار داخل بویلر ، آب به دمای خاصی می رسد که می تواند به گاز تبدیل شود.

این بخار حامل مقدار زیادی انرژی ذخیره شده است که در نهایت  به یک فرآیند یا فضایی که باید گرم شود منتقل می شود.

اگر بخار در فشار بالا تولید شود می تواند دمای بسیار بالاتری داشته باشد.

هر چه دمای آن بالاتر باشد انرژی گرمایی بیشتری دارد بنابراین توان بالقوه آن برای انجام کار بیشتر است

استفاده از بخار در صنعت

از سال 1764 که جیمز وات تصمیم به ساخت دیگ بخار گرفت و پایه گذار انقلاب صنعتی شد، صنعت بویلر و بخار تحولات فراوانی داشته است و در حال حاضر نقشی حیاتی را در همه صنایع و عرصه های فناوری ایفا می کند.

بویلرهای مدرن طراحی جمع و جور و کارآمدی دارند. با استفاده از پاس های چندگانه و تکنولوژی پیشرفته مشعل انرژی پتانسبل بالای موجود در سوخت را با کمترین میزان انتشار گازهای گلخانه ای به آب انتقال می دهند.

سوخت بویلر میتواند از انواع مواد سوختنی و حتی از زباله های قابل احتراق انتخاب شود به همین دلیل یک گزینه دوست دار محیط زیست در بین گزینه های موجود برای تولید حرارت می باشد.

کارخانجات مبتنی بر بویلر می توانند از تعرفه پایین گاز استفاده نمایند و سوخت‌های جایگزین نیز در هنگام عدم دسترسی به گاز به کار ببرند.

سیستم های بازیابی گرما به طور بسیار موثر می‌توانند تا مقدار قابل توجهی هزینه بلودان را کاهش داده، سیال با ارزش را به دیگ خانه برگردانند و به کارایی کلی حلقه بخار و گاز افزوده شود..

افزایش عمومیت سیستم های ترکیبی حرارت و نیرو (CHP) باعث شده شرکت های مختلف که نگرانی در باره مصرف انرژی و محیط زیست دارند توجهشان به آن جلب شود.

مطلب پیشنهادی: نقش منبع انبساط باز در سیستم های حرارتی

بخار انرژی بسیار مفید با قابلیت انتقال و حمل آسان

 

بخشی از کاربردهای دیگ بخار و بخار در صنایع عبارتد از :

1-ضد عفونی کردن مراکز درمانی با بخار

از آنجاییکه دما و فشار بخار بالاست، بصورت نانومتری در جرم ذرات نفوذ می کند.

و همین دلیل انتخاب بخار بعنوان بهترین ضد عفونی کننده و ابزار رفع انواع آلودگی هاست.

بخار این توانایی را دارد بدون نیاز به مواد شوینده شیمیایی و بکاربردن مواد ضدعفونی کننده تمام میکروب ها و موجودات ریز زنده را از بین ببرد.

و در بیمارستانها و مراکز درمانی در قسمتهای مختلف به کار می رود.

برای کسب اطلاعات بیشتر وارد لینک شوید.

2- نظافت فروشگاههای مختلف با بخار

در حال حاضر فروشگاه‌های مختلف اعم از نانوایی‌ها، قصابی‌ها، رستوران‌ها و سوپرمارکت‌ها طیف گسترده‌ای از کارهای نظافت و تر و تمیز کردن را بوسیله بخار خشک انجام می‌دهند. استفاده از دستگاه بخار در فروشگاه ها یکی از اصلی‌ترین روش‌های نظافت در کشورهای پیشرفته و صنعتی است.

دستگاه تمیز کننده بخار کثیفی‌ها را براحتی و بدون اینکه هیچگونه آثار آلودگی باقی بماند تمیز می کند. قفسه‌های فروش، یخچال و فریزرها و محل‌های قرار دادن انواع محصولات براحتی و سهولت با بخارشویی تمیز می‌شوند.

3- قطعه شویی صنعتی با بخار

قطعه شویی صنعتی یکی از کاربردهای اصلی بویلر بخار است . صنایع مختلف در حین کار نیاز به شستشوی دستگاه و حتی قطعات تولیدی دارند.

بدلیل اینکه این قطعات معمولا گریسی و چرب هستند و شستشوی آنها با روش‌های سنتی کار مشکلی است و نیاز به ظرافت خاص خود دارد.

در حال حاضر تعداد زیادی دستگاه‌های شستشو با بخار برای استفاده در مراکز صنعتی طراحی شده اند.

در صنایع مختلف مخصوصا پتروشیمی و نفت گاز بدلیل چرب بودن دائم، دستگاه ها و قطعات نیاز زیادی به نظافت و تمیز کردن دائم دارند.

زیرا در صورت باقی مانده این آلودگی‌ها و رسوبات به مدت طولانی بر روی دستگاه علاوه بر اینکه کیفیت محصول تولیدی بشدت کاهش پیدا می‌کند بر روی نحوه کارکرد دستگاه نیز اثر منفی گذاشته و حتی می‌تواند باعث کاهش عمر مفید آنها شود. استفاده از بخار در قطعه شویی یک انتخاب عالی می‌باشد.

4- دیگ بخار در فرایند تولید کاغذ

دیگ بخار در صنعت کاغذ کاربرد بسیاری دارد. به طور خاص در فرایند تولید کاغذ، بخار تولید شده در بویلرها برای پخت ورقه های چوبی (همچنین پخت مواد شیمیایی) استفاده می شود.

دیگ بخار در کاغذ سازی

بخار به محفظه های خشک کن ارسال می شود تا رطوبت ورقه ها گرفته شود. زیرا دستگاه های وکیوم و پرس کاغذ قادر به خشک کردن ورقه ها نیستند. همچنین از بخار حاصل از دیگ های بخار در مبدلهای حرارتی و تریسینگ لوله ها نیز استفاده میشود.

در فرآیند ساخت کاغذ با بخار، برای از بین بردن رطوبت خمیر و گرم کردن درام های خشک کن دوار برای خشک کردن کاغذ استفاده می شود. در اصل دیگ بخار برای تهیه خمیر کاغذ کاربرد دارد و می تواند برای ساخت انواع دیگر محصولات نیز از آن استفاده کرد.

5- خشکشویی با دیگ بخار

دیگ بخار خشکشوئی از مهم ترین تجهیزات مورد استفاده در این حرفه می باشد. بخار دیگ بخار در قسمت های مختلف خشکشوئی مورد استفاده قرار می گیرد.

مثلا شستشو با بخار در برخی پارچه ها باعث تمیزی بهتر و عمیق پارچه خواهد شد یا در فرآیند اتوکشی استفاده از بخار الزامی است مورد دیگر ضدعفونی کردن پارچه ها و ملحفه هاست.

فرآیند ضدعفونی پارچه در محل هایی مانند خشکشوئی و لاندری هتل و بیمارستان بسیار ضروری است.

6- کاربرد دیگ بخار در صنایع آرایشی

ساخت کرم ها و لوسیون های آرایشی شامل یک فرایند امولسیون است. در این فرایند یک ترکیب روغن، موم و یا چربی با یک جزء آب و یک ماده امولسیون کننده ترکیب می شود.

در تولید مواد آرایشی، دیگ بخار جایگزین فرآیند گرمایش المنت برقی قدیمی شده است. از دیگ برای تأمین گرمای غیر مستقیم – بیش از 90 درجه – به یک دستگاه گرمایشی که حاوی محصولاتی مانند روغن نارگیل است، استفاده می شود.

دیگ بخار برای تولید لوازم آرایشی از جمله لوسیون دست، شامپو، و غیره کاربرد دارد.

7- شستشو و ضدعفونی خودرو با بخار

از پر کاربردترین مصارف بخار و دیگ بخار، استفاده در کارواش است، کارواش های بخار خصوصا کارواش بخار فوری، ساخت دما بخار با ویژگی های منحصربفرد تحول اساسی در شغل کارواش به وجود آورده است.

همچنین با کثرت خودروهای لوکس که نیاز به مراقبت های ویژه دارند کارواش بخار به شدت کاربردی و مفید واقع شده است.

برای اطلاعات بیشتر درباره کارواش بخار فوری این محصول خاص و ویژه صنایع دما بخار وارد عبارت لینک شده شوید.

8-دیگ بخار در فرآیند تولید پارچه

دیگ‌های بخار بخشی ضروری در صنعت نساجی هستند. تقریبا کل مراحل تولید از ابتدا تا انتها به بخار یا آب گرم تولید شده توسط بویلرهای صنعتی نیاز دارند.

در صنایع نساجی از بخار برای تولید الیاف، بافندگی، رنگرزی، خشک کردن، چاپ، گرم کردن تجهیزات و حفظ دمای سیستم استفاده می شود. در اینجا به طور کامل به کاربرد بخار در صنعت نساجی اشاره می شود.

دیگ بخار در نساجی

بخار یک عنصر جدایی ناپذیر در فرآیند تولید پارچه است و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد:

  1. پیش پردازش
  2. رنگ آمیزی
  3. چاپ
  4. مرحله پایانی

اطلاعات بیشتر در مقاله کاربرد بخار در صنعت نساجی به تفصیل آمده است.

9- دیگ های بخار و آب گرم در پردیس دانشگاهها

دیگ های بخار و آب گرم در پردیس دانشگاهها نقش اساسی ایفا می­کند زیرا بخار و آب گرم  برای کاربردهای مختلفی مانند: استریل­ تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، گرمایش ساختمان­ها، تامین آب گرم حمام­های خوابگاه، آشپزخانه ها و امکانات خشکشویی و سیستم‌های گرمایش مرکزی در ماه‌های سرد، مورد نیاز است.

دیگ­های بخار و آبگرم جزء لاینفک زیرساخت پردیس دانشگاه ها هستند و برای رفاه و آسایش دانشجویان و اعضای هیات علمی ضروری اند.

علاوه بر این، داشتن یک سیستم بویلر چه بخار و یا آبگرم که قابل اعتماد و کارآمد باشد به منظور اطمینان از عملکرد بدون وقفه و کاهش مدت خرابی و تعمیرات آنهم در محیط پر ازدحامی مثل دانشگاهها بسیار مهم است.

باید بدانید استفاده از بویلرها در محوطه دانشگاه مقرون به صرفه بوده و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی است، و انتخاب ایده آلی برای دانشگاه هایی است که نیازهای گرمایشی و آب گرم در مقیاس بزرگ دارند.

10- عمل آوری (کیورینگ) صفحات باتری بوسیله بخار

عمل آوری (کیورینگ) صفحات قطبی با بخار به عنوان یک فرآیند جدید و تخصصی در حوزه فناوری تولید باتری های سربی و اسیدی مورد استفاده می باشد.

در این فرایند، برای جلوگیری از کم آبی ورق قطبی که باعث ترک خوردگی صفحه قطبی می شود، بر استحکام صفحه قطبی تأثیر می گذارد از عمل آوری بخار استفاده می شود.

این شرکت طی یکسال گذشته تعداد شش دستگاه دیگ بخار از نوع ژنراتوری به شرکت های تولید کننده باتری از جمله شرکت بزرگ صبا باتری تهران به فروش رسانده است.

لازم به ذکر است با توجه به اینکه عملیات عمل آوری در اتاق های مخصوص کیورینگ و در داخل سالن تولید استفاده می شود لذا تمامی این شرکت ها برای اطمینان از امنیت دیگ بخار خریداری شده، طرح ژنراتوری را انتخاب کرده اند.

11- روش های گرم کردن سوخت در مخزن ذخیره بوسیله دیگ بخار

1- روش گرمایش با بخار برای کل مخزن

2- روش گرمایش بخار بصورت موضعی در محل خروج

روش اول گرمایش برای سوخت مازوت مناسب نیست زیرا ضرورتی ندارد تمام مخزن گرم شود و باعث تلف کردن انرژی می شود مگر غلظت مازوت در حد غلظت قیر باشد و لذا بهتر است از روش دوم استفاده شود.

گرم کردن سوخت در محل خروج از مخزن (اتصال به لوله مکش پمپ یا محل مصرف)

گرم کردن سوخت در مخزن سوخت با بخار فقط در فصل سرما و برای رقیق شدن سوخت (مازوت) جهت پمپ به منبع سوخت روزانه می باشد و در سایر فصول گرمکن مخزن سوخت خاموش می باشد.

که باید شیرهای جداکننده بخار و کندانس را نیز بست. ولی چون باید سوخت مازوت برای دیگ بخار همواره درجه حرارت بین 50 تا 80 درجه سانتی گراد داشته باشد لذا باید منبع سوخت روزانه خود دارای گرمکن باشد

12-کاربرد دیگ بخار در پرورش قارچ

تولیدکنندگان حرفه‌ای پرورش قارچ معتقد هستند که دما مهم‌ترین عامل در پرورش قارچ دکمه‌ای است. درجه حرارت مطلوب برای رشد قارچ دکمه‌ای ۲۳-۲۵ درجه سانتی گراد است، دماهای کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد منجر به کاهش رشد میسیلیوم ها و دماهای بیشتر از ۳۰ درجه سانتی گراد منجر به مرگ میسیلیوم ها می شود.

به همین خاطر دیگ بخار در پرورش قارچ بنقش بسزایی دارد.

دما  بر درصد برداشت محصول، کیفیت محصول، شیوع و انتقال برخی از بیماری‌ها و یا حتی ناهنجاری‌های قارچی موثر است. در یک قاعده کلی هر ۱ درجه سانتی گراد تغییر درجه حرارت حدود ۲% کم باری ایجاد خواهد شد.

13- کاربرد دیگ بخار در صنعت لبنی فرآوری شیر

بخار و دیگ بخار در صنایع لبنی برای مقاصد مختلف استفاده می کنند.

این کاربردها در دو دسته کلی عبارتند از:

گرم کردن شیر و فرآورده های آن

فرآوری و پردازش شیر

فرآیندهایی که نیاز به بخار دارند:

کاربرد دیگ بخار در صنعت لبنی

تهیه پودر شیر

تهیه پنیر

پاستوریزاسیون شیر مایع

استریلیزاسیون شی مایع

تولید کره

تخمیر شیر و تهیه ماست

غلیظ کردن شیر

تولید خامه

تهیه سرشیر

تولید دیگ بخار مورد استفاده در کارخانجات فرآوری شیر

ممکن است همه تولید کننده ها دیگ های بخار برای هریک از صنایع را تولید نکنند اما لازم نیست نگران باشید . صنایع دما بخار مشهد یکی از باسابقه ترین تولید کننده های دیگ بخار در ایران دیگ های بخار مورد نیاز صنایع لبنی در اندازه ها و سایز های متفاوت می سازد.

14- دیگ بخار در نظافت هتل ها و رستورانها و کافه ها

استفاده از دستگاه تمیزکننده بخار در نظافت هتل‌‌ها، رستوران‌ها و کافه‌ها یک روش جدید و به روز و کارآمد است. به طور طبیعی هرکسی در زمان صرف غذا در بیرون منزل انتظار امکانات تمیز و بهداشتی دارد‌. ‌

یک دستگاه ‌تمیزکننده بخار می‌تواند این مورد را برای هر کسب‌و‌کاری از این نوع تضمین نماید.

بدون شک ‌تمیزکردن با بخار به دلیل اینکه نیازی به استفاده از مواد شوینده شیمیایی ندارد، موثرترین گزینه و راه‌حل مناسب برای این قبیل اماکن است که پر از لوازم خانگی هستند.

15- کاربرد بخار در صنایع غذایی

شاید بتوان گفت ابتدایی ترین کاربرد تمیزکننده بخار در حوزه سلامت، بهداشت و پاکیزگی در صنعت تهیه و فن آوری مواد غذایی است.

بهداشت مواد غذایی از این نظر اهمیت دارد که هرگونه شیوع بیماری ممکن است با منبع مواد غذایی شروع شود، بنابراین بهداشت و جلوگیری از آلودگی مواد غذایی در مرحله پردازش و بسته‌بندی اهمیت زیادی دارد.

کاربرد تمیزکننده بخار در نظافت محل آماده سازی غذا

نظافت موثر محیط کار با کاربرد تمیزکننده بخار

تولید انواع نوشیدنی ها و مایعات خوراکی

استفاده از دستگاه تمیز کننده بخار در بین روش های موجود مزایایی دارد که به طور کامل در مقاله کاربرد بخار در صنایع غذایی بیان خواهد شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.