صنایع دما بخار مشهد
تولید کننده انواع دیگهای بخار و آبگرم، آبداغ و روغن داغ ​

آدرس:

مشهد – شهرک صنعتی فن آوری های برتر

تلفن تماس:

05138472536

09388037440

ایمیل:

bokharboiler.com@gmail.com

دستور العمل نصب دیگ بخار، نگهداری و راه‌اندازی بویلر

دستور العمل نصب دیگ بخار، نگهداری و راه‌اندازی بویلر

دستور العمل نصب دیگ بخار، نگهداری و راه‌اندازی بویلر:

 

نصب دیگ بخار به طور بهینه تاثیر زیادی در بهبود عملکرد آن دارد. برای اینکه بتوان به بهترین وجه و بطور استاندارد از دیگ بخار استفاده نمود یک نفر اپراتور آشنا به دیگ بخار که با بخش های مختلف آن و عملکردهای هر بخش آگاه باشد باید وجود داشته باشد.

یه گروه مهم تجهیزات به کار رفته در دیگ بخار تجهیزات بیرونی می باشد و  در ادامه بخش های مختلف یک دستگاه دیگ بخار بیان خواهد شد:

نصب دیگ بخار

بخش های مختلف دیگ بخار

پوسته دیگ بخار : جنس روكش یا پوسته معمولا  فلزی استيل است که  قابل شستشو و تميز كردن مي‌باشد.

مشعل :  مشعل دیگ بخار با توجه به سوخت انواع مختلفی دارد : مشعلی گازی ، گازوئیلی ، دوگانه گازی و گازوئیلی و مازوت سوز . از قبل از روشن کردن مشعل حتما باید راهنمای ارائه شده توسط شرکت سازنده به دقت مطالعه شود .

پمپ سیرکوله :  پمپ باید در مسیر ورودی آب به بویلر قرار داده شده باشد .نکته قابل توجه این است که قبل از ورودی پمپ حتما صافی قرار داده شود.  با اینکار از ورود مواد ناخواسته به داخل پمپ جلوگیری خواهد شد.

انواع شیرهای دیگ بخار:  انواع شیرهای به کار رفته در ساختمان دیگ بخار عبارتند از:

شير ورودی آب ، شير تخليه بویلر ، محفظه آبنما ، شير اطمينان، محل خارج شدن بخار، شير يك طرفه و شير ونت

قبل از شروع به کار دیگ بخار اپراتور دیگ بخار باید محل همه شیرآلات آن را باتوجه به نقشه ساخت بررسی نماید و شيرآلات زير پرشر سوئيچ را باز كند .

بخش مهم دیگر در دیگ بخار بخش های کنترلی و نمایشگرها هستند که عبارتند از پرشر سوئيچ ، لول كنترل ، ترمورگولاتور، مانومتر، ترمومتر

تابلو برق دیگ بخار : راهنمای استفاده از تابلو برق بطور جداگانه و در یک مطلب مفصل باید توضیح داده شود .

دودكش: دودکش باید ارتفاع مناسبی داشته باشد و حتما برای آن کلاهک قرار داده شود .  دستورالعمل نصب

شرايط محل نصب دیگ بخار

با توجه به اتدازه دیگ بخار و شاسی آن باید محل مناسبی برای استقرار در نظر گرفت .

در ادامه مطالبی در مورد نحوه جانمایی دیگ بخار در موتورخانه بیان شده است.

در هنگام طراحی موتورخانه اندازه دیگ بخار در حاتی که درهای ان باز میباشد، باید درنظر گرفته شود. محل استقرار دیگ بخار باید به گونه ای باشد که بهره برداری از آن راحت بوده و دسترسی به بخشهای مختلف جهت تعمیرات و بازرسی دوره ای آن به سادگی امکان پذیر باشد.

همچنین برخی اقلام در هر موتورخانه ای ضرورت دارد در کنار بویلر وجود داشته باشد مانند سختی گیر رزینی، دستگاه هوازدا، منبع تغذیه آب، کلکتور، شیرها و … همچنین محل باید به اندازه ای باشد که هوای لازم جهت سوخت مشعل در آن موجود باشد.

نصب دیگ بخار بر روی سکو

بهتر است دیگ بخار بر روی سکویی مناسب با وزن و اندازه آن به همراه تجهیزات جانبی نصب شود . سکویی که حداقل 15 سانتی متر بلند باشد و اطراف دیگ هم از هر طرف حداقل 20 سانتیمتر  فضای اضافی داشته باشد..

در اطراف این سکو باید محل دفع فاضلاب و همچنین چاه بلودان وجود داشته باشد.

کابل کشی باید با رعایت کامل نکات ایمنی انجام شود تا از هرگونه اشکال الکتریکی جلوگیری شود . توصیه می شود نحوه استقرار دیگ بخار بر روی سکو به نحوی باشد که قسمت جلویی آن روبروی در ورودی باشد. همچنین برای اطفاء حریق باید وسائل ایمنی در محل وجود داشته باشد.

نحوه نصب دودکش دیگ بخار

نصب دودکش با ارتفاع مناسب در عملکرد بهتر دیگ بخار و سالم ماندن فضای اطراف دیگ بخار تاثیر زیادی دارد. برای محاسبه ارتفاع دودکش به شرایط زیادی بستگی دارد، از جمله ارتفاع ساختمان های اطراف، جهت وزش باد، و عوامل محیطی دیگر در آن موثر خواهد بود

توصیه پایانی برای نصب دیگ بخار

بدلیل اینکه نصب و راه اندازی دیگ بخار الزامات و شرایط زیادی دارد . برای رعایت کلیه این شرایط بهتر است برای نصب استاندارد دیگ بخار از افراد فنی و با تجربه در این زمینه استفاده شود. سازنده هر دیگ بخار بهترین گزینه برای نصب آن می باشد

بیشتر بخوانید: سیستم لوله کشی و پایپینگ موتورخانه|معرفی نرم افزار پایپینگ Piping Systems sofeware، چه عواملی باعث انفجار بویلر گازی می شوند

کاربرد دیگ بخار در معادن طلا

اگر قصد خرید دیگ و بویلر را دارید حتما از گالری فیلم محصولات دما بخار دیدن فرمایید مطمئنا انتخاب برای شما راحت خواهد شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.