صنایع دما بخار مشهد
تولید کننده انواع دیگهای بخار و آبگرم، آبداغ و روغن داغ ​

آدرس:

مشهد – شهرک صنعتی فن آوری های برتر

تلفن تماس:

05138472536

09388037440

ایمیل:

bokharboiler.com@gmail.com

نقش منبع انبساط بسته در سیستم های حرارتی

نقش منبع انبساط بسته در سیستم های حرارتی

منبع انبساط بسته موتورخانه

در مقاله قبل به نقش منبع انبساط در سیستم های حرارت مرکزی اشاره شد و به توضیح منبع انبساط باز پرداختیم.

در این مقاله سعی داریم در ادامه به منبع انبساط بسته بپردازیم تا شما بتوانید پس از کسب آگاهی های لازم، منبع انبساط مطابق با نیاز خود را انتخاب کنید.

در این مقاله می خوانیم:

منبع انبساط بسته چیست؟

نحوه عملکرد منبع انبساط بسته

انواع منبع انبساط بسته

مقایسه بین عملکرد منبع انبساط باز و بسته

منبع انبساط بسته چیست؟

 منبعی است که هوای آزاد در آن نقشی ندارد. فشار موجود در منبع انبساط بسته موتورخانه با به کار گیری یک مکانیسم به وسیله بالشتک های هوا و یا گازی مثل ازت مهیا می شود.

به عبارتی منابع انبساط بسته موتورخانه سبب جبران کمبود فشار آب می شوند و گردش آب و تامین فشار مناسب را به خصوص برای طبقات بالاتر فراهم نمایند.

هر چند پمپ آب خانگی هم این کار را انجام می دهد ولی برای هر مرتبه باز و بسته شدن شیر آب در صورتیکه پمپ به تنهایی در مسیر لوله قرار گیرد می بایستی پمپ به جریان بیافتد و این موضوع باعث بالاتر رفتن هزینه های برق و البته استهلاک پمپ می شد.

از این رو مخازن تحت فشار و یا منبع انبساط بسته با قرار گرفتن در مسیر پمپ و تامین فشار مورد نیاز خود از پمپ آب، اقدام به تامین فشار ساختمان با همان قدرت و فشار پمپ آب می کند.

 

 بهترین و باکیفیت ترین بویلرها را از دما بخار خریداری کنید.

ما همراه شما هستیم 

 بویلرهای با کیفیت، ایمن و استاندارد را از دما بخار بخرید.

steam boiler generator thermal oil steam generatorsteam boiler thermal oil boiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نحوه عملکرد منبع انبساط بسته

همان طور که اشاره شد منبع انبساط بسته موتورخانه، منبعی است که قسمتی برای جای گیری یک گاز  بی اثر (معمولا ازت یا نیتروژن) در نظر گرفته شده است و هم چنین بخشی دیگر، برای ورود  آب در حال گردش در سیستم گرمایشی تعبیه شده است.

منبع انبساط بسته، معمولا باید در موتورخانه  نصب شود و یا نزدیک دیگ قرار گیرد و  هم چنین باید در ارتفاعی بالاتر از آب ورودی دیگ قرار گیرد، دلیل آن هم این است که در منبع انبساط بسته، فشار سیستم از طریق ایجاد تعادل بین فشار بخش گازی و  بخش آب در گردش تنظیم می شود.

در این مخازن آب توسط پمپ با فشار وارد مخزن می شود و زمانی که شیر یکی از واحد ها باز می شود آب تحت فشار از مخزن خارج شده و دوباره مخزن شارژ می شود، ۵ الی ۱۰ لیتر آب اولیه ای است که یک مخزن می تواند تامین کند.

زمانی که مخزن خالی می شود و همزمان دوباره شیر آب را باز می کنید، این بار مستقیما به پمپ دستور روشن شدن داده می شود و پمپ مستقیما آب را پمپاژ می کند. پس از آن پمپ همچنان روشن می ماند تا مخزن پر شود.

به طور کلی روال کار یک مخزن فشار آب به این صورت می باشد:

 1. پمپ شروع به پر کردن مخزن می کند
 2. پمپ به کارش ادامه می دهد تا زمانی که فشار مخزن به اندازه کافی برسد.
 3. پمپ خاموش می شود و آب مخزن آماده ی استفاده می شود.
 4.  شیر آب مصرفی باز می شود و مخزن به جای پمپ شروع به تامین آب مورد نیاز منزل با فشار پمپ می کند تا زمانی که فشار به صفر برسد.
 5.  وقتی فشار به صفر رسید پمپ شروع به کار می کند و این بار به دلیل اینکه شیر همچنان باز است پمپ مستقیم آب را تامین می کند.
 6.  شیر بسته می شود
 7.  مخزن تحت فشار تا ظرفیت نامی خود بارگیری می شود مثلا 50 لیتر
 8.  پمپ خاموش می شود و فشار مخزن دوباره تکمیل و آماده آب رسانی است.

 

منبع انبساط بسته موتورخانه
نحوه عملکرد منبع تیوبی

 

انواع منبع انبساط بسته

منبع انبساط بسته موتورخانه با در نظر گرفتن کار آیی و ساختار آن ها و هم چنین گازی که در منبع گاز آن ها به کار رفته است دارای سه نوع می باشند:

 • منبع انبساط قابل تنظیم
 • منبع انبساط تیوپی
 • منبع انبساط دیافراگمی

منبع انبساط قابل تنظیم

در منبع انبساط بسته قابل تنظیم، فشارآب در حال گردش در سیستم گرمایشی به صورت مرتب و منظم اندازه گیری می شود و همیشه مقدار فشار در یک رنج ثابت نگه داشته می شود.

دمای آب و هم چنین حجم آب موجود در سیستم حرارتی تغییر می یابد و حجم آب کم و زیاد می شود. در اثر تغییر دما و حجم آب  میزان هوای موجود در منبع نیز به دلیل تأثیر پذیری از تغییرات پیش آمده دستخوش تغییر می گردد.

با گرم شدن تدریجی آب موجود در سیستم گرمایشی و ورود آن به منبع انبساط، حجم آب به مرور افزایش یافته و در نهایت هوای موجود در منبع انبساط خارج می شود.

موقعی که آب موجود در منبع به مقدار حداکثر خود رسید شیر خروجی هوای داخل منبع بسته شده و فشار درون منبع در رنج ثابت می ماند و بعد منبع انبساط در صورت لزوم میزان  حجم آب را افزایش یا کاهش می دهد و با این کار فشار را ثابت حفظ می کند.

در سیستم منبع انبساط بسته قابل تنظیم به دلیل اینکه امکان ورود هوای موجود در  منبع به آب وجود  دارد در نتیجه، هوای اضافی  سبب بروز حباب داخل سیستم گرمایشی و لوله ها  می شود.  این جریان هوای اضافی، باعث ضرورت انجام هواگیری لوله ها و سیستم گرمایشی می شود.

در تصویر نحوه عملکرد منبع انبساط بسته موتورخانه در مدل قابل تنظیم را مشاهده می فرمایید.


منبع انبساط بسته قابل تنظیم

منبع انبساط تیوپی

منبع انبساط بسته تیوپی از یک تیوپ پلاستیکی داخل منبع  تشکیل شده است که منبع را به دو قسمت تقسیم می کند فضای بیرون تیوپ و داخل آن

در فضای بیرون تیوپ، لایه هوا و یا گاز تحت فشار وجود دارد و در داخل آن نیز آب در گردش موجود در سیستم گرمایشی جریان می یابد. در ادامه کار، داخل تیوپ با آب منبسط شده کاملا پر می شود و تحت فشار آب زیادی قرار می گیرد، در نتیجه حجم آن افزایش می یابد.

اگر فشار افزایش بیش از مقدار مشخص باشد سیستم کار خود را آغاز می کند و با باز کردن شیر خروجی آب اضافی خارج می شود تا فشار داخل منبع دوباره به فشار عادی اولیه برگردد.

در این نوع منبع یک عیبی وجود دارد و آن هم این است که تیوب پلاستیکی بعد از گذشت زمانی ممکن است پاره شود و سبب بروز مشکلاتی در سیستم حرارتی شود.


منبع انبساط بسته تیوبی و دیافراگمی

منبع انبساط دیافراگمی

این منابع لاستیک و یا غشایی لاستیکی در داخل خود دارند که دو قسمت همانگونه که توضیح داده شد ایجاد می کنند.

قسمت هوا و قسمت آب . در قسمت گاز یا هوا مقدار مشخصی از هوا تزریق شده و ثابت است که هر بار باید تست شده و تنظیم شود.

پمپ وقتی آب را با فشار وارد منبع می کند قسمت گاز یا هوا به شدت فشرده می شود و بعدا این فشردگی تامین فشار آب را بر عهده می گیرد.

عمده ترین مشکل منابع انبساط بسته دیافراگمی این است که پس از مدتی عموما این لاستیک ها دفرمه و یا الاتیسیته می شوند و یا سوراخ و پاره می شوند و قابلیت خود را از دست می دهند مشکل زمانی بدتر می شود که قابل تعویض هم نمی باشند و باید مخزن دوباره خریداری شود.

مقایسه بین عملکرد منبع انبساط باز و بسته

 • منبع انبساط بازبا هوای باز ارتباط دارد.
 • در منبع انبساط باز، فشار هوای وارد شده از خارج منبع سبب گردش آب در منبع می شود.
 • منابع انبساط باز برای عملکرد بهتر باید در بالاترین ارتفاع از آخرین مبدل حرارتی قرار گیرد.
 • محل نصب مناسب منبع انبساط باز بر روی پشت بام است.
 • منبع انبساط باز برای سیستم های با فشار کم مناسب است.
 • منبع انبساط باز دارای لوله های رفت و برگشت، (لوله پرکن، لوله سرریز و لوله هواکش) می باشد.
 • منبع انبساط باز به دلیل اینکه در معرض هوای آزاد است  فشار اعمال شده بر روی آن یک اتمسفر محاسبه می شود.
 • منبع انبساط باز اگر در ارتفاع پایین درست عمل نمی کند و روند کار آن مختل می شود.
 • نصب و سرویس و تعمیر آن کم هزینه و آسان است.
 • در منبع انبساط باز  ضریب اطمینان آن به دلیل اینکه  شیر اطمینان وجود ندارد و در صورت افزایش فشار، آب از منبع بدون وابستگی به شیر اطمینان، سر ریز می شود، بالا است.
 • اگر در سیستم حرارتی مساحت مناسب برای نصب منبع انبساط باز نباشد از منبع انبساط بسته استفاده می شود.
 • در منبع انبساط باز ، قسمتی برای گاز تحت فشار و قسمتی برای ورود آب تعبیه می شود که با متعادل ساختن فشار بین گاز تحت فشار و آب، میزان فشارآب کنترل می شود.
 • محل نصب منبع انبساط بسته در موتورخانه و در مجاورت دیگ نیز می تواند باشد.
 • ضریب اطمینان منبع انبساط بسته به دلیل اینکه ممکن است شیر اطمینان به درستی عمل نکند پایین است.

 

منبع تحت فشار

جهت مشاوره و دریافت جزئیات بیشتر در خصوص انواع دیگ ، تجهیزات جانبی بویلرها و  قیمت منبع انبساط با کارشناسان بویلر در صنایع دما بخار مشهد تماس حاصل فرمایید.

 

ارسال دیگ آبگرم به دانشگاه صنعتی اصفهان

 

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.