صنایع دما بخار مشهد
تولید کننده انواع دیگهای بخار و آبگرم، آبداغ و روغن داغ ​

آدرس:

مشهد – شهرک صنعتی فن آوری های برتر

تلفن تماس:

05138472536

09388037440

ایمیل:

bokharboiler.com@gmail.com

روش های اندازه گیری و برآورد مصرف بخار

روش های اندازه گیری و برآورد مصرف بخار

روش های اندازه گیری و برآورد مصرف بخار:

 

روش های اندازه گیری و برآورد مصرف بخار ، از اندازه گیری اولیه تا پیشرفته، در این آموزش توضیح داده شده است.

جهت بهینه سازی مصرف انرژی لازم است علاوه بر اینکه به طرز کار بخش های مختلف دیگ بخار آشنا باشیم روش های برآورد هزینه های مختلف در سیستم بخار را بشناسیم.

بخار یکی از اصلی ترین منابع در بویلر می باشد. میزان مصرف بخار رابطه مستقیمی با هزینه های سیستم بخار دارد. در این مطلب سه روش تخمین و اندازه گیری مصرف بخار بیان شده است.

برآورد مصرف بخار توسط یک جریان سنج بخار (فلومتر)

استفاده از فلومتر بخار ممکن است برای اندازه گیری مستقیم بخار یک بخش عملیاتی از هر صنعتی مورد استفاده قرار گیرد و نتایج طرح های صرفه جویی در انرژی و مقایسه کارایی یک بخش از دستگاه را با بخش های دیگر می سنجد.

بخار می تواند به عنوان ماده اولیه در هر مرحله از فراِیند تولید به کار گرفته شود در نتیجه هزینه خطوط تولید به طور مجزا قابل محاسبه است.

فقط در برخی موارد نادر یک دستگاه قادر به اندازه گیری جریان بخار نیست. در نتیجه باید دقت شود تا بیشترین فشار بخار در نظر گرفته شود و هیچ کدام از فاکتورهای درجه بندی نادیده گرفته نشود.

نحوه جریان سنجی بخار توسط جریان سنج در شکل زیر نمایش داده شده است.

برآورد مصرف بخار توسط یک جریان سنج بخار (فلومتر)
برآورد مصرف بخار توسط یک جریان سنج بخار (فلومتر)

برآورد مصرف بخار توسط پمپ کندانس

یک روش با دقت کمتر برای تخمین مصرف بخار قراردادن یک شمارنده داخل بدنه پمپ مکانیکی کندانس مثبت است.

این پمپ برای پمپاژ کردن میعانات حاصل از فرایند استفاده می شود. هر ضربه خروجی ثبت شده و از ظرفیت حجم کندانس محاسبه شده در هر گام برای اندازه گیری مقدار بخار چگالش شده در مدت زمان معین استفاده می شود.

می توان با مشاهده پمپ الکترونیکی توساز برای اندازه گیری مصرف بخار استفاده نمود. در این روش بصورت خودکار پمپ به وسیله اندازه گیری میعانات تبدیل می شود.

مانیتور پمپ الکترونیکی می تواند بصورت محلی انجام شود یا اینکه داده های دیجیتال را به یک سیستم نظارت مرکزی برگرداند.

برآورد مصرف بخار مصرف بخار توسط پمپ میعانات
برآورد مصرف بخار توسط پمپ میعانات

برآورد مصرف بخار با جمع آوری میعانات (کندانس)

همچنین با اندازه گیری جرم میعانات (کندانس ) جمع آوری شده در درام برای مدت زمان مشخص اندازه گیری مصرف بخار می تواند بصورت مستقیم صورت پذیرد.

این یک روش دقیق تر در مقابل استفاده از محاسبات نظری در صورت از بین رفتن بخار لحظه ای فراهم می کند و می تواند برای هر نوع برنامه از نوع جاری یا غیر جاری به کار روشد.

اگر چه این روش نمی تواند در برنامه های تزریق بخار مستقیم ، رطوبت زدایی یا گند زدایی که امکان جمع آوری میعانات وجود ندارد، مورد استفاده قرار گیرد.

شکل 3 آزمایشی که در یک محفظه پوشانده شده انجام می شود را نشان می دهد .

در این حالت یک درام خالی روغن و یک وسیله اندازه گیری نمایش داده شده اند. دستگاه های کوچکتر می توانند با یک سطل و یک فنر متعادل کننده اندازه گیری شوند. این روش بسیار آسان است و میتوان به آن اعتماد کرد تا نتایج دقیقی کسب کنید.

برآورد مصرف بخار با جمع آوری میعانات
برآورد مصرف بخار با جمع آوری میعانات(کندانس)

نحوه جمع آوری میعانات

درام ابتدا با مقدار کافی آب سرد وزن گیری می شود. سپس بخار تولیدی به دستگاه داده می شود و همه میعانات کندانس شده زیر سطح آب تحلیه می شود تا همه بخار چگالیده شود. با توجه به افزایش وزن در طول زمان می توان میانگین مصرف بخار را مشخص نمود.

اگرچه این روش میانگین مصرف بخار را نمایش می دهد اگر در طول آزمایش وزن میعانات در فواصل منظم مشخص شود می توان میزان مصرف بخار مربوطه را محاسبه کرد.

بیشتر بخوانید: گرمایش با بخار

نکات مهم برای نتایج بهتر اندازه گیری مصرف بخار

نکته قابل توجه این است که این آزمایش با تخلیه میعانات به سیستم انجام می شود. اگر این آزمایش برای تعیین مقدار مصرف بخار در دستگاه به کار گرفته شود یک فشار کندانس را نمایش می دهد  ظرفیت تله بخار باید با فشار دیفرانسیل مورد انتظار مرتبط باشد.

همچنین باید دقت شود که تنها میعانات تولید شده در طول آزمایش اندازه گیری شوند . همانطور که در دیگ در حال جوش نمایش داده می شود بهتر است قبل از شروع آزمایش پوسته اطراف محفظه بطور کامل از طریق شیر تخلیه، خالی شود.

در پایان تخلیه محفظه دوباره توسط پوسته پوشانده می شود و قبل از وزن گیری به آن افزوده می شود.

برای کاهش خطاهای اندازه گیری این آزمایش باید تا حد امکان اجرا شود. همواره توصیه می شود که برای گرفتن یک پاسخ مطمئن سه تست را در شرایط مشابه انجام داده و میانگین نتایج را در نظر بگیرید.

هر کدام از نتایج که با بقیه خروجی ها تفاوت زیادی داشت کنار گذاشته و در صورت لزوم آزمایش بعدی را انجام دهید.

اگر سیستم برگشت شامل مخزن جمع آوری و پمپ باشد، می توان پمپ را برای مدت زمانی متوقف کرد و حجم میعانات را قبل و بعد از یک دوره آزمایش اندازه گیری کرد. در این قسمت باید مواظب باشید به ویژه اگر تغییر سطح اندک باشد یا بدلیل تبخیر شدن سطح مایع کاهش پیدا می کند.

منبع :وبسایت spiraxsarco

بخار انرژی بسیار مفید با قابلیت انتقال و حمل آسان

 

مطلب پیشنهادی: کیفیت بخار و اهمیت آن در سیستم های بخار

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.