صنایع دما بخار مشهد
تولید کننده انواع دیگهای بخار و آبگرم، آبداغ و روغن داغ ​

آدرس:

مشهد – شهرک صنعتی فن آوری های برتر

تلفن تماس:

05138472536

09388037440

ایمیل:

bokharboiler.com@gmail.com

کاربردهای دیگ بخار در پرورش قارچ

کاربردهای دیگ بخار در پرورش قارچ

کاربردهای دیگ بخار در پرورش قارچ چیست؟

فهرست:

 

اهمیت دما در پرورش قارچ

تولیدکنندگان حرفه‌ای پرورش قارچ معتقد هستند که دما مهم‌ترین عامل در پرورش قارچ دکمه‌ای است. درجه حرارت مطلوب برای رشد قارچ دکمه‌ای ۲۳-۲۵ درجه سانتی گراد است، دماهای کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد منجر به کاهش رشد میسیلیوم ها و دماهای بیشتر از ۳۰ درجه سانتی گراد منجر به مرگ میسیلیوم ها می شود.

دما  بر درصد برداشت محصول، کیفیت محصول، شیوع و انتقال برخی از بیماری‌ها و یا حتی ناهنجاری‌های قارچی موثر است. در یک قاعده کلی هر ۱ درجه سانتی گراد تغییر درجه حرارت حدود ۲% کم باری ایجاد خواهد شد.

نقش دما در مراحل پرورش قارچ

مرحله ورود کمپوست و بسترسازی : در این مرحله دمای کمپوست ۲۵ درجه سانتی گراد و دمای محیط کشت ۲۲-۲۳ درجه سانتی گراد باشد.

ریسه دوانی در کمپوستبهترین دما برای ریسه دوانی در کمپوست ۲۵-۲۶ درجه سانتی گراد است و دمای اپتیمم ۲۵ درجه است.

رشد میسیلیوم در خاک پوششی : بهترین دما در این مرحله، در محدوده ۲۵-۲۴ سانتی گراد حفظ گردد.

هوادهی : در این مرحله دمای محیط را به‌تدریج یا ناگهانی به ۱۶-۱۸ درجه سانتی گراد می‌رسانند و دمای کمپوست را به ۱۹-۲۰ درجه سانتی گراد کاهش می‌دهند.

نقش دما در مراحل پس از برداشت قارچ

بلافاصله پس از برداشت، عملیات سرد کردن قارچ‌ها صورت می­گیرد و تأخیر در انجام آن منجر به افزایش فساد در قارچ‌های برداشت‌شده می‌شود به این روش پیش ­سرمادهی می­ گویند.
در پیش سرمادهی دمای محصول را به مدت ۵ ساعت به ۲-۴ درجه سانتی گراد می‌رسانند. در این روش، قارچ‌هایی که برای صادرات یا انتقال به مناطق دورتر مدنظر هستند سالم و باکیفیت حفظ می‌شوند.

 

کاربردهای دیگ بخار در پرورش قارچ-برداشت قارچ
برداشت قارچ

 

نقش دما در ضدعفونی کردن سالن های پرورش

فرایند کوکات cook out یعنی با بخارآب دمای سالن در ۷۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۱۰ ساعت حفظ شود. این روش از روش‌های مناسب برای پاک‌سازی آلودگی‌ها در خلل و فرج دیوارها، قفسه‌ها و سالن‌های کشت است که تاثیر شگرفی در کاهش و توقف شیوع بیماری‌ها و آفات دارد.

نقش دما در پاستوریزه کردن خاک پوششی

دما در پاستوریزه کردن خاک نقش مهمی دارد، چه بسا با تغییر اندک دما، میکروارگانیسم های مفید هم از بین خواهند رفت. پاستوریزه کردن خاک با بخار ۵۹-۶۲ درجه سانتی گراد (تدریجی) به مدت ۸ ساعت انجام می شود.

کاربرد دیگ بخار در سالن پرورش قارچ

دیگ بخار پرورش قارچ یا  بویلرهای مخصوص سالن های پرورش قارچ، یکی از مهمترین تجهیزاتی هستند که در این کسب و کارها ضرورت دارند. دیگ های بخار سالن پرورش قارچ نقش مهمی در تمام مراحل رشد قارچ ها، بسته بندی و فروش ایفا می‌کنند.

یک بویلر در سالن پرورش قارچ، حرارت لازم را برای بخش‌های مختلف نظیر استریلیزه کردن کیسه های بسته بندی قارچ، تامین بخار آب داغ و همچنین ایجاد یک محیط برای از بین بردن برخی از عوامل بیماری زا و مضر برای قارچ ها فراهم می کند

دیگ بخار سالن قارچ در مدل های مختلف در بازار وجود دارد و معمولاً بر اساس ظرفیت تولید حرارت یا آب داغ فعالیت می کند. از سوخت های مختلف می توان برای تامین انرژی دیگ بخار سالن قارچ استفاده کرد. انتخاب سوخت بویلر با توجه به مدل آن انجام می گیرد.

بنابراین می توان این مورد را هم جزو نقش مهم بویلر بخار در صنعت دانست.


سالن پرورش قارچ

خرید دیگ بخار پرورش قارچ

پرورش قارچ در سال‌ های اخیر جزو مشاغل درآمدزا و کارآفرینی محسوب می شود بسیاری از علاقه مندان به کشاورزی به پرورش قارچ روی آورده اند،

بنابراین صاحبان این کسب و کارها لازم است نسبت به خرید دیگ بخار جهت پرورش قارچ، هر چه سریعتر اقدام نمایند. برای آن دسته از  افرادی که  از بویلرهای قدیمی در سالن های پرورش قارچ خود استفاده می کنند نیز پیشنهاد می شود دیگ های بخار جدیدتر را جایگزین مدل های قدیمی کنند.

هنگام خرید دیگ بخار، پرداختن به مسئله قیمت بویلر و ظرفیت تولید آب داغ برای آنها اهمیت زیادی دارد؛ از طرف دیگر اگر قرار باشد بویلرهای جدید جایگزین دیگ های بخار قدیمی شوند، مسئله صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها بیشتر اهمیت پیدا می کند.

قیمت انواع دیگ بخار

یکی از نکاتی که باید در خرید دیگ بخار به آن دقت کرد متناسب بودن ظرفیت حرارت دهی بویلرها با ظرفیت کشت و کار قارچ ها است. به طور معمول، قیمت یک دیگ بخار مناسب بسته به شرایطی است که شامل موارد ذکر شده می باشد:

  • نوع و مدل دستگاه
  • متریال اولیه به کار رفته در ساخت
  • ظرفیت تولید آب داغ
  • ابعاد دستگاه

قیمت دیگ بخار و عوامل مؤثر در کیفیت

معمولاً بویلرها از ورق های فولادی ضخیم با قطر حدود ۸ تا ۱۰ میلی متر ساخته می شوند. بنابراین قیمت ورق های فولادی یکی دیگر از عواملی است که به طور مستقیم در قیمت دیگ بخار تاثیر گذار است. یکی دیگر از نکات مهم در خرید و قیمت دیگ بخار ابعاد و اندازه های بویلر است. معمولا بویلرهای کوچک تر، وزن سبک تری داشته و از لحاظ قیمت ارزانتر هستند مگر آنکه فناوری خاصی در ساخت آن به کار رفته باشد.

بویلرها در فشار و دمای فوق‌العاده بالا کار می‌کنند، بنابراین ایمن بودن این تجهیزات در رتبه اول اهمیت در تولید قرار دارد. مشتریانی که به دنبال خرید بویلر سالن پرورش قارچ هستند به دنبال کیفیت بالای محصولات و قیمت مناسب آنها می باشند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که می خواهید دیگ بخار خریداری کنید، مجموعه صنعتی بخار بویلر را به شما پیشنهاد می کنیم.

مقالات مرتبط:

کاربرد دیگ بخار در صنعت کاغذ

کاربرد بخار در صنعت نساجی

کاربرد دیگ بخار در صنعت لبنی

کیورینگ صفحات باتری بوسیله بخار

معرفی انواع دیگ استخر|راهنمای خرید دیگ استخر خانگی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.