صنایع دما بخار مشهد
تولید کننده انواع دیگهای بخار و آبگرم، آبداغ و روغن داغ ​

آدرس:

مشهد – شهرک صنعتی فن آوری های برتر

تلفن تماس:

05138472536

09388037440

ایمیل:

bokharboiler.com@gmail.com

بخار سوپر هیت یا فوق گرم چیست؟

بخار سوپر هیت یا فوق گرم چیست؟

بخار فوق داغ

از دیگر انواع بخار، بخار سوپر هیت یا فوق گرم است که با حرارت دادن بیشتر بخار مرطوب یا اشباع فراتر از نقطه بخار اشباع ایجاد می شود. این بخاری تولید می کند که دمای بالاتر و چگالی کمتری نسبت به بخار اشباع با فشار یکسان دارد. بخار سوپرهیت عمدتاً در برنامه‌های پیشرانه مانند توربین‌ها استفاده می‌شود و معمولاً برای کاربردهای انتقال حرارت استفاده نمی‌شود.

superheated steam

مزایای استفاده از بخار فوق گرم برای راندن توربین ها:

برای حفظ خشکی بخار برای تجهیزات بخار محور، که عملکرد آنها به دلیل وجود میعانات مختل می شود.

برای بهبود راندمان حرارتی و قابلیت کار، به عنوان مثال: برای دستیابی به تغییرات بزرگتر در حجم خاص از حالت فوق گرم تا فشارهای پایین تر، حتی خلاء.

هم تامین و هم تخلیه بخار در حالت بخار سوپر هیت یا فوق گرم مفید است زیرا میعانات در داخل تجهیزات بخار در طول عملیات عادی تولید نمی شود و خطر آسیب ناشی از فرسایش یا خوردگی اسید کربنیک را به حداقل می رساند.

علاوه بر این، از آنجایی که راندمان حرارتی نظری توربین از مقدار آنتالپی در ورودی و خروجی توربین محاسبه می شود، افزایش درجه حرارت فوق العاده و همچنین فشار، آنتالپی را در سمت ورودی توربین افزایش می دهد و در نتیجه راندمان حرارتی بهبود می یابد.

ویژگی ها و معایب استفاده از بخار سوپرهیت برای گرمایش:

ضریب انتقال حرارت پایین:

1- کاهش بهره وری

2- سطح انتقال حرارت بزرگتر مورد نیاز است

دمای بخار متغیر حتی در فشار ثابت: بخار سوپر هیت یا فوق گرم نیاز به حفظ سرعت بالایی دارد، در غیر این صورت با از دست رفتن گرما از سیستم، دما کاهش می یابد

گرمای محسوسی که برای انتقال گرما استفاده می شود: افت دما می تواند تاثیر منفی بر کیفیت محصول داشته باشد

دما ممکن است بسیار بالا باشد: ممکن است به مصالح ساختمانی قوی تری نیاز باشد که نیاز به هزینه تجهیزات اولیه بالاتری دارد

به این دلایل و دلایل دیگر، بخار اشباع بر بخار فوق گرم به عنوان محیط گرمایش در مبدل ها و سایر تجهیزات انتقال حرارت ترجیح داده می شود. از سوی دیگر، هنگامی که به عنوان یک منبع گرما برای گرمایش مستقیم به عنوان یک گاز با دمای بالا در نظر گرفته شود، نسبت به هوای گرم مزیتی دارد که می تواند به عنوان منبع گرمایی برای گرمایش در شرایط بدون اکسیژن استفاده شود. تحقیقات همچنین در مورد استفاده از بخار سوپر هیت یا فوق گرم در کاربردهای پردازش مواد غذایی مانند پخت و پز و خشک کردن در حال انجام است.

مطلب مرتبط:

بخار خلاء چیست؟

بخار غیر اشباع (بخار مرطوب)

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.