۱۳۹۸ ۲مرداد

چند مورد که تاثیر قابل توجه در قیمت خرید دیگ بخار دارند

زمانی که یک شرکت برای خرید دیگ بخار اقدام و برنامه ریزی می کند باید موارد زیادی سنجیده شود. یکی از مشکلات مهندسین فنی و کارشناسان خرید هر سازمان می باشد.

شرکت های تولید کننده بویلر و دیگ بخار بسیار متنوع هستند. بنابراین برای خرید بویلر گزینه های زیادی پیش رو دارند.

باید مشخصات دیگ بخار تولیدی و همچنین خدمات ارائه شده توسط هر شرکت بصورت دقیق بررسی شود تا هزینه های پرداختی بابت خرید دیگ بخار بازدهی مناسبی برای شرکت داشته باشد و رضایت مدیران شرکت در این زمینه فراهم شود.

دیگ بخار از اجزای کلیدی سیستم های گرمایشی مورد نیاز صنایع مختلف می باشد.

دو نوع دیگ بخار تولیدی داریم دیگ بخار لوله آتشی یا فایرتیوب (Fire Tube) یا دیگ بخار لوله آبی یا واتر تیوب (Water Tube)

دیگ های بخار فایرتیوب در صنایع مختلف برای مصارف گرمایشی یا پخت مورد استفاده قرار می گیرند. ولی دیگ های بخار واترتیوب در صنایعی که قدرت بخار مورد نیاز است مثل نیروگاه ها بکار گفته می شوند.

مطلب پیشنهادی:چند راهنمایی برای انتخاب بویلر مناسب

آگاهی از مشخصات در زمان خرید دیگ بخار

در این بخش بیان شرایط خرید دیگ بخار فایرتیوب که مورد نیاز اکثر صنایع می باشد مدنظر است. و منظور از دیگ بخار یا بویلر نوع فایرتیوب آن می باشد.

اصول طراحی بویلر و ظرفیت های مختلف تولید:

تولید دیگ بخار صنعتی مطابق نقشه های دیگ بخار که مورد تایید باشند و از استانداردهای جهانی BSI و ASME در طراحی بویلرهای فایرتیوب تبعیت کنند صورت می پذیرد.

دیگ بخار می تواند در ظرفیت های متنوعی تولید شود که کوچکترین آن 50 کیلوگرم و بزرگترین ظرفیت شناخته شده برای آن 10 تن می باشد.

البته دیگ بخار تک کوره تا ظرفیت های 15000 هم معمول می باشد. دیگ های با ظرفیت کم معمولا با طرح عمودی ساخته می شوند.

استانداردهای جهانی و ملی

در طراحی و تولید بویلرها باید انواع استانداردهای ملی و جهانی را مدنظر داشته باشیم. مهم ترین این استانداردها عبارتند از :

  • استاندارد شماره 4231 ملی ایران
  • استانداردهای بین المللی سازمان استاندارد مواد آمریکا ASTM
  • استانداردهای بین المللی موسسه استانداردهای آلمان DIN
  • استاندارد بین المللی سازمان استاندارد انگلستان به شماره کد BS2790-1992

بخش های حیاتی و ضروری که در خرید دیگ بخار باید به آن توجه کنید

برخی از این قسمت ها توسط شرکت تولیدکننده بویلر ساخته می شود و برخی دیگر بعنوان ابزار و قطعات از شرکت های همکار خریداری می گردد.

کلیه این قسمت ها تاثیر مستقیمی در قیمت خرید دیگ بخار دارند و کیفیت ساخت آنها همچنین متریال بکار رفته در فرایند تولید هر بخش در هزینه نهایی دیگ بخار سهیم می باشند.

این بخش ها عبارتند از :

ساختمان مکانیکی دیگ بخار

به مجموعه بخش های مکانیکی بویلر که شامل پوسته، کوره ها، لوله های عبور دود، صفحات لوله ها، دودکش بویلر، نردبان و سکوی اپراتور و شاسی و پایه یکپارچه به همراه درب های بویلر ساختمان مکانیکی آن را تشکیل می دهند.

بخشهای کنترلی و فرمان دیگ بخار

همه تجهیزات کنترلی که بر روی دیگ بخار نصب می شوند مثل سوئیچ پرشرها، کنترل کننده های سطح آب و سنسور حرارتی می باشد که از طریق تابلو فرمان کنترل اتوماتیک دستگاه را به عهده می گیرند.

 

مطلب پیشنهادی: عوامل تاثیرگذار در کیفیت و قیمت دیگ بخار استاندارد

شیرهای نصب شده بر روی دیگ بخار و تجهیزات آن ها

شیرهای مختلفی در دیگ بخار نصب می شود. شیرهای ورودی و خروجی بخار و انواع شیرهای اطمینان.

این شیرها باید از  برای نصب و اتصال انواع شیرآلات بر روی دیگ بخار باید دقت کافی به عمل آید و از شیرهای مخصوص بخار برای هر بخش استفاده شود.

همچنین اتصالات شیرهای بخار هم باید از نوع مرغوب موجود در بازار انتخاب شود تا توانایی تحمل فشار را داشته باشد. قیمت هر کدام از این بخش ها در قیمت نهایی خرید دیگ بخار تاثیرگذار است.

دریچه های بازدید و بازرسی بویلر

بازدید و بازرسی منظم و دوره ای دیگ بخار یکی از اصول اصلی نگهداری صحیح آن است.

به همین منظور بر روی دیگ بخار دریچه های مخصوص بازدید شامل دریچه آدم رو یا منهول (Man holl) دریچه های دست رو و سر رو و همچنین دریچه ای برای مشاهده و بررسی عملکرد شعله در نظر گرفته می شود.

بخش مخصوص احتراق و سوخت

یکی از هزینه های اصلی و مهم دیگ بخار مشعل می باشد مشعل مدل های متفاوتی دارد که هر کدام از آنها قیمت متفاوت دارند. با توجه به تفاوت قیمت مشعل ها قیمت خرید دیگ بخار می تواند تغییر داشته باشد.

fuels

سوخت مصرفی دیگ بخار

دیگ بخار در مدلهای گازوئیلی، گازی دوگانه سوز یا در برخی موارد نادر با توجه به نیاز مشتری با سوخت مازوت، نفت کوره و یا ذغال سنگ تولید می شوند.
علاوه بر اینکه با توجه به مطالب بیان شده قیمت مشعل در قیمت نهایی دیگ بخار تاثیر دارد هر کدام از این بویلرها قیمت بخصوصی دارند. برای سوخت جامد و زغال سنگ طراحی کوره کاملا متفاوت است و به همین دلیل محاسبه قیمت آن متفاوت است.

علاوه بر این اگر سوخت های جامد مانند ذغال سنگ به کار برده می شود باید از فیلترهایی مخصوص برای کم کردن ذرات آلاینده دارد.

ویژگی های متمایز دیگ بخار تولیدی بخار بویلر

برای تولید انواع بویلرها در مجموعه دما بخار مشهد مرغوب ترین برندهای ایرانی و خارجی در تهیه لوازم و تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد.

رعایت کلیه نکات بهینه سازی مصرف انرژی و برخوداری از بالاترین سطوح انتقال حرارت بالا و مواد مناسب در تولید انواع بویلرها

انجام همه مراحل طراحی و تولید تحت نظارت شرکت بازرسی فنی ISQI که مورد تایید سازمان استاندارد ایران می باشد.

توانایی نصب اکونومایزر بر روی پاس حرارتی انتهایی وجود دارد.

توانایی نصب تجهیزات و مانیتورینگ در مدار اتوماسین و کنترل دستگاه

ضمانت 24 ماهه و امکان راه اندازی رایگان در سراسر کشور

ارائه خدمات پس از فروش 15 ساله توسط پیمانکاران ماهر

برای دریافت راهنمایی و مشاوره برای خرید دیگ بخار با شماره تلفن های 09388037440 – 05138472536 تماس بگیرید. یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته شود.

دریافت مشاوره خرید دیگ بخار

نظر خود را ثبت کنید