2019 25ژوئن

نحوه عملکرد دیگ روغن داغ و برخی کاربردهای آن در صنایع

در بررسی عملکرد دیگ روغن داغ باید به این نکته توجه داشت که یکی از اصلی ترین مبدلهای حرارتی مورد استفاده در صنعت که از طریق انتقال حرارت بین روغن داغ حرارتی و گازهای داخل کوره دیگ که دمای بسیار بالایی دارد انتقال حرارت را انجام می دهد دیگ یا هیتر روغن داغ می باشد.

نحوه عملکرد دیگ روغن داغ

طراحی این نوع بویلر به این صورت است که احتمال بالا رفتن دمای روغن تاحدی که دچار تجزیه یا آتش سوزی نشود را ایجاد می کند . از طرف دیگر افت فشار بسیار کمتری را در مسیر چرخش روغن ایجاد میکند.

در طول مسیر ، شعله ۳ پاس کامل حرارتی را می گذراند به همین دلیل در طراحی استاندارد دیگ روغن داغ دو عدد کوئل حلقوی برای آن در نظر گرفته شده است.

این جفت کوئل طوری قرار گرفته اند که پاس اول حرارتی و انتقال ماکزیمم حرارت در درون کوئل کوچکتر صورت میگیرد و بعد از اینکه شعله به پاس دوم بین کوئل ها رسید حرکت حرارت به صورت کنترل شده به طرف پاس بعدی ادامه می یابد .

تا اینجا آشنایی مختصری با نحوه کار دیگ روغن داغ پیدا نمودیم در ادامه به بررسی انواع استفاده از دیگ روغنداغ در صنایع می پردازیم .

مطلب پیشنهادی: اجزای تشکیل دهنده سیستم گرمایش روغن داغ

oil-boiler

کاربردهای مختلف دیگ روغن داغ در صنعت

بدلیل مزایای زیاد دیگ روغن داغ ،کاربردهای متنوعی در صنعت امروز پیدا کرده است . تاجایی میتوان گفت از جمله بویلرهای مهم که جهت گرمایش غیر مستقیم در انواع صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد دیگ روغن داغ است .

دیگ روغن داغ دمای بسیار بالاتری از دیگ بخار تولید می کند به همین دلیل برای مصارف گرمایشی در دماهای بالای ۳۰۰ درجه سانتیگراد کاربرد دارد .

کنترل حرارت در دیگ روغن داغ بسیار ساده تر از دیگ بخار بوده به همین دلیل کاربردهایی که نیاز به جذب حرارت بالا و قابل کنترل که بصورت غیر مستقیم باشد از این نوع بویلر استفاده می شود.

بعنوان مثال در صنایع شیمیایی برای انتقال حرارت مورد نیاز برای انجام واکنش های شیمیایی در داخل رآکتورها و دیگر مراحل تولید از دیگ روغن داغ استفاده می شود . علاوه بر این عملکرد دیگ روغن داغ به صورتی است که تولیداتی از قبیل رزین و چسب ، انواع حلال ها ، و مشتقات نفتی و تولید روغنهای تصفیه شده بدلیل اینکه دمای بسیار بالایی نیاز دارند از این نوع بویلر استفاده می کنند .

یکی دیگر از استفاده های رایج دیگ روغن داغ در صنایع قیر و آسفالت جهت گرم کردن و روانسازی آنها می باشد.

دیگر کاربردهای دیگ روغنداغ:

تولید محصولاتی همچون ایزوگام منازل ، تولید چرم مصنوعی ، تولید نبات و آبنبات و چیپس و انواع سرخ کردنی ها، صنایع تولید ورقهای نئوپان چوبی و ام دی اف از جمله مصارف دیگ روغن داغ در بخش تولید می باشد .

همچنین گرم و روان نمودن مواد نفتی سنگین در مخازن بزرگ ، گرمایش غیر مستقیم کوره های عظیم پخت صنعتی و ایجاد گرمایش برای فرآیند چاپ در چاپخانه های بزرگ و جدید و استفاده در خشک کن های صنعتی از جمله موارد کاربرد دیگ روغنداغ یا اویل هیتر می باشد.

مطلب پیشنهادی: بهترین طراحی دیگ روغن داغ جهت افزایش راندمان آن