۱۳۹۷ ۱۳تیر

کنترل‌ های ایمنی دیگ بخار

کنترل‌ های ایمنی روی دیگ بخار بطور گسترده‌ای برای تنظیم متغیرهای بسیاری که بر عملکرد دیگ یا ایمنی آن تاثیر گذارند استفاده می شود.

متغیر های تحت بررسی کنترل های ایمنی

از جمله این متغیرها : تنظیم فشار و بار دیگ، ارتفاع آب داخل استوانه بخار، میزان سوخت به هوا و … می باشند.

همچنین برخی حسگرهای جدید از جمله تجزیه‌گر سدیمی، تجزیه‌گر اکسیژنی، و دستگاه هایی که گازهای خروجی از دودکش را بصورت کامل تجزیه می نمایند طراحی شده اند که می‌تواند کمک خوبی برای مدیر یا متصدی دیگ بخار برای کارکردن موثر و ایمن با دیگ باشد.

در این مطالب به طور مختصر و کلی در مورد کنترل‌ های ایمنی مختلف دیگ بخار از جمله کنترل آب تغذیه، کنترل احتراق، کنترل فشار یا بار دیگ بخار و همچنین کنترل‌ها و رابط‌های ایمنی می باشد.

حسگر‌های می‌توانند متغیر مورد اندازه گیری مثل فشار ، دما، میزان جریان ، ارتفاع آب ، اختلاف فشار هوا ، درصد هوا و کمیاتی این چنینی را بررسی کرده و تغییرات آنها را بررسی می‌کند .

همچنین از مبدل برای تبدیل تغییرات حس شده توسط حسگرها به یک علامت الکتریکی یا بادی استفاده می‌شود.

پس از آن علامت های ایجاد شده به بخش‌های کنترلی ارسال می‌شوند و کنترلر برای تنظیم یک متغیر در محدوده مشخص از آنها استفاده می‌کند.

نتیجه بررسی در صورت لزوم بازبینی به یک تقویت کننده ارسال می‌شود تا کنترل متغیر مورد نظر را در رنج مشخص عملی سازد. برخی کنترل کننده‌ها همه اجزا از قبیل اجزاء حسگر، مبدل و محرک را باهم و در یک پکیج ارائه می‌کند.

ایمنی دیگ های بخار

دیگ های لوله دودی یکپارچه بخاطر کاربرد کنترل ها، معمولا عملکرد خودکار دارند. اجزای مختلف تابلوی کنترل این دیگ‌ها در حالت استاندارد شامل روشن سازنده‌های موتور، رله ها ، کلیدها ، فیوزها ، ترانسفورماتورهای کنترل، و کنترل‌های الکترونیکی جهت حفاظت از شعله می باشند.

سلسله مراحل کار دیگ توسط چراغ‌های راهنما  نمایش داده می‌شود و می‌توان آن را به سیستم کنترل از راه دور یا حتی سیستم‌های کنترل تجارتی مرتبط کرد.

دیگ‌های لوله آبی یکپارچه بطور معمول برای استفاده از سوخت‌های نفتی یا گازی طراحی می‌شوند و معمولا توسط کنترل کننده‌ها بصورت خودکار اداره می‌شوند اما بصورت کامل به بازدیدکننده های خودکار اعتماد کامل کرد و باید بصورت دوره‌ای بازدید صورت بگیرد.

بعنوان مثال در صورتی که دیواره داخلی لوله‌ها رسوب زیادی گرفته باشد در هنگام کم آبی سیستم قطع سوخت بخوبی عمل نمی‌کند.

در نتیجه ممکن است لوله‌های داخلی دیگ در اثر حرارت زیاد ذوب شوند و خسارات جبران ناپذیری ایجاد شود.

بطور کلی واحد کنترل دیگ بخار در هنگام بروز شرایط بحرانی از برخی عملکردهای دیگ مثل سوخت رسانی جلوگیری می کند. کلیدهای حدی فشار و دما، کلیدهای قطع سوخت به هنگام کم آبی، سیستم‌های حفاظت از شعله، کنترل‌های خودکار مربرط به اشتعال سوخت، کنترل‌های قطع شیر سوخت گازی و نفتی ، کنترل‌های مربوط به فشار هوا و سوخت و کنترل‌های تنظیم کننده آب تغذیه از جمله کنترل‌های ایمنی هستند.

مهمترین ابزار کنترل ایمنی دیگ بخار

یک ابزار کنترلی دیگر که نمی‌توان با توجه به تعاریف آن را جزء کنترل‌های ایمنی محسوب کرد شیر اطمینان یا شیر کاهش فشار است که حتی می‌توان آن را مهمترین ابزار کنترلی دیگ به شمار آورد . زیرا در آخرین مرحله در صورتی که هیچ یک از دستگاه‌های کنترلی بخوبی عمل نکنند این ابزار می‌تواند از بروز یک انفجار جدی جلوگیری نماید.

کنترل‌ های ایمنی و پیشگیری از وقوع حوادثی

کنترل‌ های ایمنی

کنترل‌ های ایمنی

توسط کنترل‌ های ایمنی می‌توان از وقوع حوادث زیر پیشگیری نمود:

  • بالا رفتن بیش از اندازه فشار که می‌تواند باعث انفجار شود.
  • داغ شدن بیش از حد قطعات فلزی باز هم می‌تواند منجر به انفجار شود.
  • انفجار کوره بدلیل عدم کنترل مخلوط قابل احتراق

موارد و خطرات بیان شده عمده هستند و می‌توانند باعث صدمات مالی و جانی جبران ناپذیری شوند.

اما مشکلات دیگری که ممکن است بوجود بیاید عبارتند از ترک، ورم ناشی از برافروختگی، داغ شدن نقطه‌ای بدلیل وجود رسوب ، تغییر شکل و بادکردن لوله‌ها ، نازک شدن بخش‌های تحت فشار و خرابی‌های ناشی از انقباض و انبساط که هر دو مورد آخر می‌تواند باعث ترک‌خوردن و گسیختگی برخی قسمت‌ها از جمله قطعات فلزی شود.

مطالب مرتبط:

تعویض دیگ بخار قدیمی بهتر از تعمیر آن

بررسی عوامل انفجار دیگ بخار و راه‌های جلوگیری از آن

نظر خود را ثبت کنید